Nostalgična jed mojega otroštva so definitivno krompirjevi cmoki s slivami. Cmoke še vedno obožujem pa naj bodo s slivami, marelicami ali katerimkoli drugim sadjem. Pri nas je bila navada, da smo jih pripravili skoraj iz kilograma krompirja in potem naredili cmoke in “luleke”. Luleke smo jedli kot slano jed zraven solate, cmoke pa z veliko žlico sladkorja.
Sama sem se tokrat lotila priprave slivovih cmokov iz skutnega testa in priznam, da se bodo od sedaj naprej večkrat znašli na najinem meniju kosil. 😍
Sestavine za 6-8 cmokov:
- 100g skute
- 50g masla sobne temperature
- 1 rumenjak
- 100g mlačnega mleka
- ščepec soli
- 200g moke
- 2 žlici mandljeve moke (ali mletih mandljev)
- maslo
- drobtine
- mleti mandlji in mandlji v lističih
Priprava:
Za testo najprej odstranimo odvečno vodo iz skute (najlažje je, da jo odcedimo). Maslo damo v posodo električnega mešalnika in začnemo z mešanjem. Postopoma dodajamo skuto, rumenjak, mleko in sol. Na koncu primešamo navadno moko in zmlete mandlje. Mešamo toliko, da se sestavine združijo in dobimo mehko skutno testo.
Testo oblikujemo v kepo in ga zavijemo v plastično folijo. Shranimo v hladilnik za najmanj eno uro.
V lonec damo dovolj vode, ščepec soli in ga pristavimo na štedilnik. Nato testo vzamemo iz hladilnika in ga oblikujemo v dolg svaljk. Razdelimo ga na 6 do 8 delov. Druga možnost je, da testo na pomokani površini razvaljamo in ga razrežemo na kvadrate. Slivo položimo na sredino in oblikujemo cmok. Cmoke dajemo na pomokano površino. V tem času bo voda na štedilniku pripravljena. Cmoke polagamo v slano in rahlo vrelo vodo. Kuhani so, ko bodo priplavali na vrh.
V vmesnem času na štedilnik pristavimo kozico, v kateri prepražimo maslo in drobtine. Za boljši okus dodamo 1 do 2 žlici mletih mandljev in pest mandljev v lističih.
Cmoke povaljamo v drobtinah in jih postrežemo s sladkorjem še vroče. 😍