Že lep čas je preteklo odkar sem na portalu objavila recept za solato. Solate niso okusne le poleti, ko nam narava ponudi ogromno svežih sestavin, ampak lahko tudi pozimi pripravimo odlične solate. Le sestavine nekoliko prilagodimo letnemu času. Pozimi nam je na voljo zelje, radič, ohrovt, sladek krompir, pesa in ostalo.
V moji zimski solati se skriva rdeč radič, pečen sladek krompir in pekoča pečena čičerika. Vse sestavine, ki se skrivajo v naši solati poveže dresing, ki je pripravljen iz tahinija. Tahini je sezamova pasta, ki prihaja iz bližnjega vzhoda. Tahini najpogosteje uporabimo pri pripravi humusa in baba ganuša. Upam, da bom kmalu našla čas, da doma pripravim tahini, saj je domača priprava precej preprosta – popražimo sezamova semena in jih dobro zmeljemo v multipraktiku.
No dokler ne objavim recepta za pripravo, ga dobite v vsaki bolje založeni trgovini ali ga naročite preko spleta.
Za več dnevnih vsebin in idej spremljajte moj INSTAGRAM profil.
Naprej pripravimo pečen krompir in pečeno čičeriko.
Sestavine za čičeriko:
- manjša konzerva čičerike
- 1 žlica olivnega olja
- žlička mletega čilija
- sol in poper
Čičeriko stresemo iz konzerve in jo speremo pod tekočo vodo. S papirnatimi brisačkami jo dobro osušimo. Začinimo z olivnim oljem, čilijem, soljo ter poprom. Količino čilija prilagodite vaši želji po pekočnosti, jaz sem želela ekstra spicy. Pekač obložimo s peki papirjem in nanj stresemo čičeriko. Pečemo v segreti pečici na 200°C nekje 30 minut, toliko da čičerika postane hrustljava. Med peko večkrat potresemo pekač, da se zrna čičerike obrnejo in popečejo iz vseh strani. Pečena damo na stran.
Sestavine za pečen sladek krompir:
- srednje velik sladek krompir
- 2 žlici olivnega olja
- polovica žličke sladke in polovica žličke dimljene paprike
- sol in poper
Krompir olupimo in narežemo na kvadratke. Začinimo s soljo, poprom in obema paprikama. Razporedimo po pekaču obloženim s peki papirjem in pečemo v segreti pečici na 200°C od 25 do 35 minut. Na polovici ga obrnemo. Počakamo, da se nekoliko ohladi preden ga dodamo solati.
Preostale sestavine:
- mešanica kristalke, rdečega radiča in rukole, na koščke narezan avokado, 1 rdeč čili (opcijsko), 2 narezani mladi čebuli
- za dresing: 3 žlice tahinija, 1 strt strok česna, sok ene limone, 1 žlica javorjevega sirupa, 2 žlici olivnega olja, 4 žlice vode, sol in poper
V stekleni kozarec s pokrovom damo vse sestavine za dresing in ga pretresemo. Dresing naj bo tekoč, če ni dodamo še kakšno žlico vode.
V posodo stresemo mešanico kristalke, rdečega radiča in rukole. Dodamo avokado, mlado čebulo in pečen sladek krompir. Polijemo s pripravljenim dresingom in premešamo. Po želji dodatno začinimo s soljo. Po vrhu potresemo pečeno čičeriko in rdeč čili.
Solata je zelo nasitna in zgoraj navedene količine so za dve lačni osebi. 🙂 Vsekakor lahko solato postrežemo zraven glavne jedi in je tudi odličen predlog za kosilo za v službo. V kolikor vam ostane dresing, ga shranimo v hladilnik.